Staňte se balonářem

Je jedno, jestli jste piloti a létáte s čímkoli jiným nebo jste dosud neletěli. Balon je vzduchoplavba a jako taková se úplně liší od létání, takže začneme znova. Výcvik povede Honza, který nalétal téměř 3 500 hodin (stav v roce 2017) a zkušeností s ballooningem od roku 1983. Létá s horkovzdušným balony, plynovými i vzducholodí. Je nejen instruktor, ale také zkušební komisař, takže má velmi bohatou praxi a zkušenosti.

Fotografie 1
Fotografie 2

Základní pilotní výcvik

Pilotní kurz je určen zájemcům, kteří se chtějí s ballooningem seznámit hlouběji a začít ovládat balon. Získají pilotní licenci a mohou začít létat. Jsou oprávněni létat s balonem do objemu 3 400 m³ (což je balón pro pilota + 4 další osoby v koši).

Z absolventů se mohou stát:

 • rekreační piloti balonu, kteří budou létat pro radost z pohybu vzduchem
 • sportovní piloti, kteří třeba doplní reprezentační tým
 • profesionální piloti, kteří na sebe vezmou odpovědnost za životy druhých a bezpečně Vás provedou vzduchem

Co musí znát pilot balónu?

Musí znát devatero řemesel. Ballooning je poměrně specifická oblast letectví a balonářů je málo. Proto na jejich požadavky mnoho institucí neraguje a je dobré, když si umíte udělat vlastní úsudek sami. Platí to zejména pro meteorologii, kterou považujeme za nejdůležitější dovednost balonáře. Zejména musí ovládat:

 • meteorologii
 • letecké předpisy
 • konstrukci balonu
 • teorii letu
 • vlastnosti plynů
 • radiotelegrafii, vysílačky
 • navigaci
 • lidský faktor

Meteorologie je v poslední době velmi složitý obor, protože v posledních desetiletích se mění klima na planetě a to mění podmínky pro předpověď.

Dále je nutné znát Předpisy pro létání, které se též hodně mění. Výhodou je, že jsou dobře dostupné na internetu. Naučíme se v nich orientovat a rozeznat, co je pro nás důležité. Také probereme konstrukci balónu a teorie letu, přidáme navigaci a další předměty, které nám ukládá Úřad pro civilní letectví. Nad rámec probereme, jak se chovat k majitelům pozemků. Toto je celkem důležitý bod, protože se dostáváme na pozemky, které nejsou naše, a my si vždy nemůžeme vybrat, kde balon složíme. Řekneme si pár slov o zdravovědě. Za svou existenci jsme nemuseli řešit žádný úraz, ale je dobré vědět, jak postupovat. Té budeme věnovat hodně času.

Součástí výcviku jsou také základy ovládání balonu a ještě několik dalších předmětů, se kterými Vás seznámíme během 42 hodin teorie, které zakončíte testem. Po jeho úspěšném složení obdržíte certifikát.

Praxi získáte nálétáním 17 hodin, včetně samostatného letu a přezkoušení inspektorem Úřadu pro civilní letectví.

Po výcviku budete připraveni pro další seznamování se s cestou k tomu, jak se stát opravdovým pilotem. Pomůžeme vám zajistit si materiál (balon) pro vaše další létání, zajistíme jeho další sevis.

Se získaným certifikátem budete moci požádat státní dozorový orgán o vydání MEZINÁRODNÍ PILOTNÍ LICENCE UZNÁVANÉ EVROPSKÝM ÚŘADEM pro bezpečnost leteckého provozu. S tímto průkazem budete moci pilotovat balón po celém světě. Po dolétání 50 hodin ve funkci velitele balonu můžete být zaměstnáni nějakým profesionálním týmem.

Ani po zahájení vlastní letecké praxe Vás nenecháme na pospas. Můžete se na nás kdykoli obrátit s žádostí o radu, případně si objednat pokračovací výcvik, provedení periodického přezkoušení nebo jinou odbornou pomoc.

Přibližná cena základního výcviku:

150 - 200 000 Kč


Pokračovací výcvik

Je určen pro piloty, kteří již létají a chtějí si zvýšit kvalifikaci. Jde o piloty, kteří se chtějí „balonováním“ živit – chtějí být profesionálními piloty. Zde klademe důraz na umění se vyjadřovat a vysvětlovat, znalost právních norem a příruček, fungování státního aparátu (zejména Ministerstva dopravy, vztah k policii a Ministerstvu zdravotnictví, především pak fungování zácharanného systému).

Piloti jsou pak oprávněni:

 • létat komerčně
 • létat s balonem objemu do 6 000 m³
 • létat s balónem objemu do 10 500 m³
 • létat se vzducholodí
 • bez omezení

Probereme i trochu historie a vývoj ballooningu. Umíme poradit i sportovním pilotům.

Máte zájem o pilotní výcvik?

Naučíme Vás základům, odpovědnosti a úctě k létání. Otevřeli jsme spolu dveře, to hlavní je na Vás.

  O jaký výcvik máte zájem:

  Jméno:

  Příjmení:

  E-mail:

  Telefon:

  Zpráva:

  Videa z létání a výcviku

  S Alešem Vašíčkem jsme pro Víkend na Nově natočili seriál o balonech a o tom jak probíhal jeho výcvik. Na jednotlivé díly seriálu se můžete podívat a budete mít lepší představu o létání i výcviku.

  1. díl: Jak probíhal první let balonem Aleše Vašíčka a o čem baloning je
  2. díl: Co musíte udělat, když začínáte a jaké to je?
  3. díl: Jaké to je když už opravdu létáte
  4. díl: Jak se balon vyrábí
  5. díl: Sólo je vrchol výcviku, vlastní praktická zkouška je jen potvrzení toho, že něco umíte
  Pohár Gordona Bennetta